1) Хто обирає проживання на селі?
Рух громадського транспорту, під звук якого засинають і прокидаються люди у містах… Постійний потік машин, корки на дорогах… Юрби мешканців, що спізнюються зранку на роботу, а ввечері поспішають додому, студенти, що наповнюють міста, як бджоли… Безхатьки, псевдо жебраки та цигани, з простягнутими руками, гори сміття під ногами, купа людей всюди, штурханина, черги, вічний страх, що в тебе витягнуть гаманець або телефон, все ці невід’ємні атрибути великих та невеликих міст. Від усього цього балагану можна і треба відпочити на селі.
Хто б там що не казав, про плюси життя у великому місті, село, все ж, має свої власні переваги.
2) Які переваги відпочинку на селі
1. Тиша і спокій.
Сюди дорога всім, кому бракне тиші, всім, хто врешті хоче почути звук свого власного серця, свої думки і справжні бажання. Тиша на селі зрідка розбавляється звуком проїжджих машин, муканням корів, ржанням коней. Скоріше можна почути спів птахів, шум вітру або дощу, інші звуки життя, яких зазвичай позбавлені мешканці міст.
2. Відсутність спокуси.
Продуктові та господарські магазини та який-не-який бар в селі звичайно є, бо ж не можна все притягти на плечах з міста. Але, все ж, в селі набагато менше спокуси, ніж в місті. Немає великих супермаркетів, казино, стриптиз-барів, нічних клубів, та й дискотек уже майже нема, також немає великих іграшкових магазинів та усіляких вуличних розваг. То ж, якщо захопленням ваших рідних є шопінг і витрати грошей на сумнівні задоволення, або ваші малюки постійно під час прогулянки вимагають щось їм купити, а це Вас дратує, Вам однозначно в село: і нерви збережете, і гроші ціліші будуть.
А як не шопінг, то що???
Читайте далі – пункт – безкоштовний відпочинок.
3. Продукти здорового харчування.
Домашні яйця, молоко, м”який домашній сир, сметана, вершки, домашнє м”ясо, копчена ковбаска або реберця, шовдор.. Овочі та фрукти з городу, вирощені для себе, а не для продажу… Домашні страви, приготовані з умінням і любов”ю…
Скажете, що м”ясо та копченості це не таке вже й здорове харчування? Так, Ви праві. Але для того він і відпочинок, щоб дозволити собі все, чого вдома бракує. Та й взагалі, кожен сам для себе вирішує, що для нього добре.
Але як би Ви не харчувалися, в селах Берегівського району ви знайдете те, що підходить саме Вам.
4. Безпека.
Переважна більшість садиб Берегівського району – це власні будинки на землі. Для мешканців багатоповерхівок – справжня знахідка. Тут спокійно можна випустити з хати свою малечу на волю, попередньо перевіривши, чи замкнена хвіртка, і насолоджуватись відпочинком, без постійного переживання, що дитя кудись зникне, чи влізе. Також, в селі Ви можете не переживати за речі, чи за залишену відчинену машину. Ніхто речей не візьме і в машину не полізе, бо то село, всі один одного знають і поважають.
5. Аромати.
Колись читала відгуки про Венецію, мовляв – аромат стічних канав Вам гарантовано. Так от – у села – свої аромати. Не те, що Ви подумали, корови тут ні до чого. А от в червні, в Бене, наприклад, пахне полуницею, в липні, особливо ввечері, стоїть аромат стиглих персиків, у серпні-вересні – стиглого винограду, зимові місяці відрізняються ароматом копченої ковбаси та шовдора, весна буяє ароматом цвітіння дерев, кущів та квітів. Це далеко не весь перелік, але це варто відчути власним носом.
Про чисте повітря, відсутність тлуму туристів, метушні, біганини і поспіху, можливість виспатися в тиші я взагалі мовчу.
3) Що робити під час відпочинку
Якщо Вам здається, що в селі нема чого робити – Ви помиляєтеся. Де-де, а тут роботи вистачає на всіх. Але робота ця здебільшого фізична, і щоб Вам дозволили її робити, треба бути в гарних відносинах з господарями садиби, де проходить Ваш відпочинок. Під час такої праці, як збір персиків, слив, винограду або роботи в городі людина повністю зливається з природою, починає бачити не лише її сутність, а й свою. Адже сьогодні вміти щось посадити – виростити та зібрати гарний врожай ціле мистецтво, яке, на жаль потрохи відходить у небуття.
Також можна відвідати майстер-класи з виготовлення вина, випікання домашнього бездріжджового хліба, варіння справжнього Закарпатського бограчу, калатання леквару, а для особливо “наближених” – варіння палінки. Для того, щоб побачити таке дійство, теж потрібно мати добрих знайомих, бо на жаль, такий вид туризму в Берегівському районі не надто розвинутий. Правда, тепер у районі проводиться багато фестивалів, то ж, підгадавши дати відпочинку можна побачити дещо з вище перечисленого.
Але щоб Ви не розчаровувалися, розповім Вам про відпочинок, який доступний кожному туристу в Берегівському районі.
Всі види відпочинку можна поділити на платний і безкоштовний.
Почнемо з безкоштовного:
1. Спостереження-милування.
Пам”ятаєте, як в дитсадку? Подивіться, дітки, яка трава зелена, які квітки барвисті, яке небо синє… Так от в і в селі так – мінімум асфальту, максимум зелені. Крім безкраїх полів у Берегівському районі можна побачити величні виноградники, персикові та полуничні плантації, величезні сади-городи, все це з усіх сторін оточено невисокими мальовиничими горами-горбиками, за якими ховається увечері сонце.
2. Риболовля.
Останніми роками риби в річці Боржава, що протікає в Берегівському районі суттєво побільшало, а то були аси, що взагалі ні рибинки не було. То ж, любителям такого виду відпочинку, щиро рекомендую взяти всі риболовні снасті та дозволити собі день у цілковитому єднанні з природою. Тут же, на річці, чудово спостерігати схід та захід сонця.
3. Прогулянка на велосипедах.
Кожен господар садиби у Берегівському районі дбає за можливість активного відпочинку своїх гостей, тому сьогодні взяти велосипеди напрокат або й безкоштовно, можна практично будь-де. Звичайно, траси району не вельми, а точніше, зовсім не обладнані велосипедними доріжками, але оскільки ми всі живемо (або жили) в Україні, то це не має особливо дивувати.
Правда, в одному із сіл Берегівського району, що має назву Астей, на кошти закордонного гранту зробили спеціальну доріжку для їзди на велосипеді. Вона досі функціонує, і місцеві мешканці успішно нею користуються.
4. Читання.
Давно мріяли просто сісти і почитати книжку? Тут у Вас є така можливість. У садибах все частіше зустрічаються альтанки, великі гойданки, лежаки та навіть гамаки. Все це сприятиме Вашому усамітненню із книгою, а дзвінка тиша допоможе Вам сконцентруватися на читанні.
5. Фотосесії
Є, звичайно, і платні опції, але краще зробити це самим, в тому місці, де Вам найбільше сподобалося. Таку фотосесію, Ви, і Ваша сім”я запам”ятає надовго. Місць для зйомок в Берегівському районі є достатньо, то ж думаю, кожен знайде щось особливе для себе.
6. Великі збори.
Кінець весни та початок літа – найкращий час для збирання грибів та ягід. Розумію, далеко не всі прихильники такого виду відпочинку, особливо, коли є набридливі комарі та кліщі, але такий екстремальний відпочинок добре запам”ятовується, і тут важлива навіть не кількість принесених додому дарів лісу, а сам процес пошуку та пригоди.
Також можна сміливо збирати польові квіти, адже такого задоволення в містах теж немає.
7. Складання планів на майбутнє.
У подорожах, як ніде інде, є можливість подивитися на своє життя зі сторони. Обдумати в тиші плюси і мінуси сучасного стану справ, і визначити напрямок подальшого руху для себе та своєї сім”ї. Також є можливість обговорити і час, аби проаналізувати та записати плани на майбутнє, і вже одразу після повернення додому почати втілювати їх у життя.
8. Відпочинок на річці.
В Берегівському районі практично немає обладнаних місць для купання та відпочинку на річках. Це пояснюється тим, що майже кожного року річки виходять з берегів та можуть понести все обладнання разом з водою. Але майже в кожному селі є своє місце для купання. Цим і раджу скористатись. По-перше – це безкоштовно, а по-друге – гарно і спокійно. Але тільки за умови, що попередні “туристи” не лишили по собі купи сміття, як то часто буває)).
9. Заняття спортом та рухливі ігри на свіжому повітрі.
Не кидайте в мене тапками, але ми, дорослі, є безумовним прикладом поведінки для своїх дітей. Тому, як би не хотілося випити-закусити, а потім завалитися вверх пузиком та захропіти, в першу чергу, все ж, треба показати дітям, як би ми хотіли, щоб вони відпочивали в майбутньому.
Тут все просто. Почати ранок із зарядки, плавання, йоги або дихальної гімнастики, благо, Закарпатське повітря саме по собі лікувальне, а в різні пори року, ще й насичене різними природними пахощами. Потім варто взяти м”яча і поганяти у футбол, чи щось інше. До Ваших послуг дартс, бадмінтон, теніс, лапанки, навіть гра в “Діда Панаса” все ж краще, ніж цілодобові посиденьки за столом.
10. Приділити увагу собі та рідним.
Ми вже зовсім не уявляємо свого життя без Інтернету та телефону, я вже мовчу про телевізор. На жаль, все це витісняє з нашого життя справжні цінності – сім”ю, спілкування, вміння слухати і чути, навіть вміння любити та приділяти час один одному. Якщо вдома Ви мусите сходити на роботу, а прийшовши, переробити мільйон справ, і лиш потім розслабитися коло комп”ютера або телевізора, то на відпочинку, Ви можете спокійно вимкнути і телефон, і всі інші модні гаджети, відключитися врешті від всесвітньої мережі і увесь час приділити спілкуванню.
Також краще приділити час собі, спитатися у самого себе, чи все гаразд, чи тією дорогою я йду, чи ті люди оточують мене, з якими мені цікаво, і є куди прагнути, чи йду я по життю до своєї мрії чи мети, чи мене несе течія робочих буднів у невідомість. У сучасному ритмі життя ми не маємо часу спитати себе та подумати про себе, а от на відпочинку в тиші, без метушні – саме час.
Всі ми повертаємося з відпочинку оновленими, сповненими нових мрій та сподівань, а якщо ще й відпочинок був насичений відвертим спілкуванням з сім”єю, то і відносини повинні покращуватися вже не лише на виїзді, а й удома.
1. Дегустація місцевого вина.
Берегівський район багатий винними дегустаційними підвалами та залами. В одному лише в Бене є 6 винарень, де можна продегустувати та купити справжнього Закарпатського вина. Всюди можна потрапити як організованою екскурсією, так і самостійно. Рекомендую спробувати обидва способи, одразу ж і порівняєте, що для Вас краще.
2. Купання у термальних водах.
До Ваших послуг в Берегівському районі є 4 місця відпочинку з термальною водою.
Перше, і саме старе – це спорткомплекс “Закарпаття”, в центрі м. Берегово. Він знаходиться в центрі міста, то ж знайти його просто.
Друге – комплекс “Жайворонок”
Детальніше – тут: https://bene-for-you.com.ua/gajvoronok-termal/
Третє – Термальні води “Косино”
Детальніше – тут: https://bene-for-you.com.ua/kosino/
Четверте – Аква-термал
Детальніше – тут: http://www.eco-termal.com/
Увага: найкращий час для відвідування будь-якого термального басейну – від початку роботи до 14-15 у будній день. Абсолютно не рекомендую вихідні, оскільки самі Закарпатці дуже люблять свої термальні води і залюбки відпочивають там на вихідні.
3. Відпочинок на прісних водах.
Влітку цей варіант відпочинку актуальний, як ніколи. До Ваших послуг кілька варіантів такого відпочинку:
1. Берег річки Боржава. Більш-менш придатні для купання місця є в с. Бене, с. Боржава та в с. Квасово. В Квасово навіть приїжджають люди з наметами і живуть там тижнями.
2. Озера в с. Великі Береги. Тут можна зняти альтанку і гарно відпочити, поєднуючи купання з не менш активним відпочинком на природі.
3. Озеро Дідове. Озеро являє собою глибокий кар”єр із холодною водою. Частина озера заброньована приватними секторами, частина – платними пляжами. Якщо хочете покупатися безкоштовно – є шматочок землі коло озера – 50*50. Рекомендую заплатити за пляж 120 грн. на день, і мати гарний відпочинок, тим більше що пляжі (Бора-Бора та Бумеранг) облаштовані за всіма вимогами – роздягалки, вуличні туалети, безкоштовні лежаки, дитячі майданчики та батути, величезні надувні гірки, кафе та інші розваги.
4. Сон на бджолах.
Один із самих бюджетних і спокійних видів відпочинку, який набирає обертів у Берегівському районі – це сон на бджолах.
Детальніше – тут: https://bene-for-you.com.ua/medovuj-dim/
Звичайно, бджолині хатки є не тільки в Бене, також їх можна знайти в Берегово та інших селах району.
5. Соляна терапія.
У Берегівському районі соляні кімнати є у Жайворонку та в готелі “Гелікон” (с. Яноші). Ціна складатиме 50-60 грн. за півгодини.
6. Пікніки-шашлики.
Я віднесла цю категорію до платних, тому що за харчі треба платити. Також треба платити за альтанку, або за місце відпочинку, де Ви хочете влаштувати пікнік. Мова йде не про берег річки, а про місця відпочинку, обладнані зоною “барбекю”, вхід в такі місця платний.
7. Лікування і масаж.
Переважно люди їдуть в Берегівський район на оздоровлення у термальних джерелах, але мало хто знає, що у Берегові є ще кілька місць для оздоровлення, вони не такі відомі та популярні, як термали, але все ж, про них треба знати.
Наприклад,Планета здоров”яв Берегові, заклад, який відкрився в квітні 2018 року. Тут Вам нададуть цілий комплекс оздоровчих процедур – від консультації до фіто бочки, а також напоять смачним киснем та іншими вітамінними коктейлями. Крім того, тут є дещо цілком унікальне – лікування п”явками!
Детальніше про Планету здоров”я – тут:https://bene-for-you.com.ua/planeta-zdorovia/
Також, в Берегові є водолікарня, де виправляють проблеми з хребтом і не тільки.
А ще до Ваших послуг масажний салон “Relax”. Тут можна комплексно доглянути за тілом, скориставшись послугами косметолога, перукаря, майстра манікюру та масажиста. Гостей тут зустрічають смачною кавою та приємною бесідою. Впевнена, послугами Ви теж будете задоволені.
8. Сауни
Зима, весна, осінь – гарна пора для того, щоб побалувати себе відвідуванням сауни. В Берегівському районі є багато саун на різний смак та гаманець.
Ціна коливається від 200 до 300 грн. за годину.
Сауну можна замовити у Жайворонку, в готелі “Гелікон” (с. Яноші), в с. Мужієво, а також поцікавитися у приватному секторі. Багато приватних садиб, що приймають туристів, мають сауни і видають їх із задоволенням.
9.Смачне задоволення.
В районі є багато гарних і недорогих ресторанів. Майже всюди подають смачні страви закарпатської та угорської кухні. Для того щоб відчути Закарпаття на смак щиро рекомендую не економити гроші, а завітати до місцевих ресторанів.
Я-таки не втримаюсь, і назву свої улюблені в Районі:
1. Жайворонок.
2. Кеменце.
3. Мисливська Чарда.
4. Мала Гора.
5. Паріжель.
Майже всі вони знаходяться в м. Берегово, і ці заклади дійсно варті того, щоб їх відвідати.
10. Екскурсії по області – організовані та самостійні.
Звичайно, якщо Ваша щоденна робота пов”язана з постійними переїздами, то Вам навряд чи захочеться кудись пхатися, але якщо офіс – Ваш другий рідний дім, то екскурсії – те, що лікар прописав.
Якщо Ви на власному авто – сміливо вирушайте на самостійні екскурсії, але зважайте на те, що доведеться відмовитися від дегустації місцевого вина або напоїв, трішки міцніших, безпосередньо в місці відпочинку.
Щиро раджу організовані екскурсії: це дешево і просто чудово, тому що Ви можете за один день відвідати багато туристичних об”єктів, при цьому не відмовляючи собі у келиху іскристого задоволення, і не шукаючи на мапі, як проїхати в той, чи інший закуток. Все покажуть, розкажуть, завезуть, порадять, і привезуть до хати з морем вражень і абсолютно відпочивших усіх відпочивальників, а не лише тих, кому пощастило не сидіти за кермом.
З Берегівського району є 5-7 варіантів екскурсій по Закарпаттю, а також, 1-2 в Угорщину. Щиро раджу відвідати спочатку на край і порекомендувати його друзям, а вже потім відвідати близьке закордоння.
У кожному районі Закарпаття є своя перлина: дивні солоні і прісні озера, термальні басейни, ферми – від слимаків до буйволів, органічні еко-ферми, колиби, сироварні, дегустаційні винні підвали та зали, кінні клуби, ресторани з унікально смачною їжею, чани, водоспади, замки, санаторії, мінеральні води, унікальні відпочинкові комплекси, та де там все перечислиш… Бажано просто всі ці перли нанизати на одну велику нитку пам”яті і згадувати щоразу, коли обиратимете наступне місце відпочинку.
4) Коли краще їхати?
Літом Закарпаття – справжній рай на Землі! Найкращим місяцем звичайно, вважається липень, бо в липні дозрівають персики. Щоправда, липень – найспекотніший з усіх, але в селі спека переноситься набагато краще, ніж у місті. Якщо ж Вам до персиків байдуже, то можна їхати будь-коли, тут завжди знайдете відпочинок, який припаде Вам до душі.
Весна та осінь – ідеальний час для купання в термальних водах та для екскурсій. Щоправда, не рекомендую березень та листопад, бо вони непередбачувані щодо погоди, переважно дуже холодно, дощить, зелені вже нема, і болото під ногами. Загалом повний комплект. Квітень, травень, вересень і жовтень – найкращі місяці для відпочинку на Закарпатті. Але якщо Ви хочете поласувати свіжими сезонними фруктами та овочами, то варто приїхати влітку. Чого тут влітку тільки нема!
Персики, груші, сливи, вишні, черешні, алича, порічки, смородина, малина, ожина, абрикоси, виноград, помідори, огірки, капуста… Все свіже, смачне, корисне і на селі явно дешевше, ніж в місті на ринку. Крім того, цю всю красу, за домовленістю з господарями садиб, можна навіть їсти прямо з дерева, іншими словами “пастись” або “ходити на промисли” у господарський город.
Єдине, що обираючи час відпустки, не залежно від пори року, раджу приїжджати на Закарпаття у будні дні. Бажано, з вівторка. Вихідні – субота, неділя, раджу використати для повернення з відпустки додому, або ж для відпочинку безкоштовного (див. вище). Річ в тому, що на вихідні у всіх місцях відпочинку завжди купа туристів, та ще й не маленька. Крім того, до туристів приєднуються і місцеві мешканці, тому що тим, хто живе на Закарпатті, як Ви розумієте, далеко їхати не треба, всі найкращі місця країни – під боком, то ж якщо увесь тиждень люди працюють, то на вихідні відпочивають там само, де туристи.
Отже, на вихідні, замість омріяного відпочинку, ви отримуєте тлум таких самих відпочивальників… До того ж, якщо Ви без авто, то мушу попередити – громадський транспорт місцевого призначення (по району) їздить лиш в суботу до 12,00 за к.ч. В неділю – взагалі вихідний. До Ваших послуг – таксі і поїзди.
У будні дні все працює, транспорт їздить, місцеві мешканці – на роботі, а туристів в рази менше, бо переважна більшість відпочивальників приїздить саме на вікенд.
Також не рекомендую їхати на довгі вихідні – такі як 8 березня та травневі свята. Краще щось вдома корисне зробити, а на відпочинок приїхати на тиждень пізніше, інакше ризикуєте замість відпочинку лиш зіпсувати собі нерви безкінечними чергами, відсутністю паркувальних місць та великим натвпом.
5) Як обрати кращі пропозиції
Все залежить від того, яку суму Ви можете дозволити собі потратити в день на відпочинок.
Від себе рекомендую:
1. Садиба у приватному секторі, обов”язково обгороджена тином (це якщо Ви подорожуєте з дітьми, і не хочете, щоб вони вистрибнули на дорогу).
2. Можливість харчування – краще всього, коли готує господиня садиби: сніданок-вечеря, щоб вдень не бути прив”язаним до об іду. Також добре мати доступ до кухні, щоб у будь-який момент заварити собі каву або чай самостійно, або ж приготувати дитині кашу чи будь-що інше. Адже часто малюки не бажають їсти тоді, коли стіл накритий, а лиш тоді, коли самі того хочуть. Крім того, уточніть, чи буде можливість користуватися холодильником.
3. Розваги на території: ідеальний варіант – критий басейн, сауна, дитячий майданчик, альтанка і зона барбекю.
4. Наявніть доступу до мережі Інтернет. Це особиста справа кожного, хоча я рекомендую вимкнути його і включити життя, бо коли ми підключені до мережі, наше життя стоїть на місці.
5. Ціна відпочинку. Обов”язково 2-3 рази перепитайте, ціна за номер, чи за особу, аби потім не було непорозумінь з господарями та зіпсованого настрою та відпочинку вцілому.
Рекомендую Закарпаття на всі пори року, рекомендую усі напрямки, рекомендую побувати-спробувати-запам”ятати, і повернутися сюди ще не один раз. Бо воно того варте.
Автор: Катерина Серьогіна
Дякую за такий насичений огляд! А скажіть, будь ласка, чи у Вас часом немає інформації про відпочинок у селі Велика Копаня? Ми чули, там є цілюще джерело, хотіли б зупинитися в якійсь садибі. Буду вдячний за інформацію.
Віктор.