Warning: Declaration of ET_Theme_Builder_Woocommerce_Product_Variable_Placeholder::get_available_variations() should be compatible with WC_Product_Variable::get_available_variations($return = 'array') in /var/www/vhosts/bene-for-you.com.ua/bene-for-you.com.ua/public/wp-content/themes/Divi_/includes/builder/frontend-builder/theme-builder/WoocommerceProductVariablePlaceholder.php on line 135
Бене то є добре! - То є добре
Я на зв'язку! Звертайтеся - 0995578393 (моб, viber) Bene.for.you@gmail.com

Бене, у перекладі з італійської означає ДОБРЕ!

Тому я і вирішила назвати свій Інтернет-проект таким хорошим словом. Bene-for-you – тобто – добре-для-тебе!

Мені хотілося якось обʼєднати всю свою діяльність навколо добра, і цим самим здійснити свою дивну мрію: мати свій сайт, де писати про своє життя, а тепер уже і про наш благодійний фонд “Бене”, щоб  завдяки особистим якостям та справам, зробити популярним місце, де мені подобається жити, і куди я із задоволенням повертаюсь після далеких подорожей, куди кличу своїх друзів, аби розділити з ними те добре, що маю.

Осінній фестиваль в Бене

Бене – унікальне село. Таких на території України зовсім небагато, якщо взагалі є. Розташоване воно у мальовничому куточку Берегівського району Закарпатської області, на березі річки Боржава. Закрите від холодних вітрів виноградними горами, село має свій особливий мікроклімат, завдяки чому потопає у зелені плодових дерев. Крім того, Бене – найтепліша точка на всій карті Закарпаття. Населення тут теж особливе, переважно – угорці, люди  які люблять свою мову і пишаються своїми звичаями та обрядами.

DSC04414

Майбутні персики

В Бене я закохалася з першого персика. Коли я приїхала туди вперше – було літо, а літом Закарпаття – як рай на землі. Персики, виноград, сливи, груші, яблука, вино, палінка, бограч та чого там тільки нема! Поживши серед всього того достатку  тиждень, я була впевнена, що буду тут жити.

Зрештою, так і сталося.  Живу я в Бене вже понад 10 років. Вивчила угорську мову та вільно володію нею, навчилася готувати смачні угорські страви та вирощую персики у своєму саду, створила власну благодійну організацію і, пишучи проекти, роблю Бене ще кращим для життя.

День села

Одним із таких звичаїв був День села Бене, який раніше відзначався щороку у травні. У цей весняний день вся громада збиралася до гурту і починалося справжнє свято.  Розкажу Вам про День села Бене у 2007 році, у якому сама брала безпосередню участь. Всі мешканці села готувалися до свята заздалегідь. Особливу увагу святкуванню приділив сам голова села, Сухан А.А. Власне, завдяки йому на святкування були запрошені почесні гості із міст-побратимів Інарч та Шарбогард (Угорщина), представники районної ради, місцеві та обласні ЗМІ.

Щоправда, щоб організувати гарне свято, однієї особи замало. Тут мене і здивувало те, з якою відповідальністю кожен мешканець села відносився до майбутньої події. Напередодні святкування проводився розпродаж лотерейних квитків. Оголошення результатів лотереї відбулося у розпал свята, переможці були задоволені призами. Для малят з міста Берегова була привезена і встановлена карусель, і сільські дітлахи мали змогу безкоштовно кататися на ній хоч цілий день. Для підлітків удень був влаштований концерт і різноманітні конкурси. Виступали фольклорні колективи з Четова та Гута, Бадалова та Квасова. Чоловіки грали у футбол на шкільному стадіоні. За них вболівали дружини та друзі.

Крім того, звичайно, не забули і за давній звичай –  варіння на вогні страви, яка має цікаву для українського вуха назву – «Бограч». Для цього чоловіки громади привезли, невідомо звідки, величезний казан, адже потрібно було нагодувати більше 1000 людей! Варили страву справжні кухарі – теж чоловіки, адже найсмачніший «бограч» виходить саме у них. Страва вийшла смачна, адже всі, хто на момент приготування був коло багаття, намагався поділитися власним секретом, підказати кухарю, як його правильно готувати отой «бограч». Було дійсно весело, зважаючи й на те, що все святкування було щедро розбавлене справжнім домашнім Закарпатським вином та злегка окроплене вогняним напоєм під назвою «палінка».

chiliyskie_vina_iz_maipo_2

А увечері були танці… Погода була не найкраща, справа була весною, падав дощ. Але танцям це аж ніяк не зашкодило. Теплий весняний дощ прибив пил на танцювальному майданчику, зробив повітря свіжим і чистим, а атмосферу свята – ще більш незвичайною. Танцювали всі – від малого – до старого, і чардаш, і польку, і хто що вмів. Взагалі забава видалася дуже гарною. І щороку, в квітні вся громада з нетерпінням чекає неповторного свята, яке відбувається в унікальному угорському селі, що на березі гірської річки Боржава.

Щоправда, День села вже давно не відмічали, оскільки, держава займається іншими питаннями, а люди в нас працьовиті – їм не до відпочинку)).

Село і люди

Коли говорять про місто, то в першу чергу ототожнюють його з визначними місцями та усілякими там адміністраціями, управліннями та податковими. Коли ж мова йде про село, то говоримо переважно про людей. А в Бене є і свої художники, і скульптори, і майстри індустрії краси, і повари-кондитери, що проводять кулінарні майстер-класи з приготування закарпатських та угорських страв; і футболісти, і актори, і аграрії, що знаються на вирощуванні персиків, помідорів, полуниці, винограду, айви та інжиру; і знахарі, і мисливці, і винороби, а тепер зʼявився ще й блогер 🙂 .

Юна художниця – Ксенія Куташі. Роботи Ксенії – картини та фото можна побачити ось тут:

https://www.facebook.com/XéniArt-491794647581321/?__mref=message_bubble

Доречі, виноробів у Бене чимало, майже в кожній хаті є власний підвал, де зберігається напій, зроблений руками самого господаря.

Є у селі й свої знаменитості. Це – брати Гергей та Ласло Параска, сини винороба, Юрія Параски.

Винний погріб Братів Параска, який одночасно є й дегустаційною залою, вважається справжньою Меккою для туристів, які приїжджають у Бене.  Винний погріб має свою історію. Далекого 1916 року на Берегівщині з’явилися полонені італійці. Багато з них були майстрами гірничої справи. Вивчивши геологію тутешніх скель, вони видовбали шість винних погребів, залишивши по собі значний для місцевої громади слід. Особлива гордість підвалу – так зване льодяне вино – “ice wine”. Уперше винайшов таку технологію житель Канади, який через хворобу не зумів вчасно зібрати врожай. Вино з грозен (так на Закарпатті називають кетяги), зібраних після перших десятиградусних заморозків, набуває неповторного аромату та кольору.

Доросле населення села знає ціну справжньому вину, і кожен з гордістю розповідає про власні досягнення у нелегкій справі виноробства.

Молнар Йосиф – винороб, черга за вином якого стоїть у всі пори року. Вино, яке він виготовляє у себе в підвалі, настільки популярне серед місцевого населення, що туристам його заледве вистачає. Його купують і надсилають найкращим друзям у подарунок. Проте кожен мешканець Бене знає, що якщо не запастися у Йосифа вином вчасно, то на наступний рік може і не дістатися.

Наші винороби часто стають учасниками закарпатських та закордонних фестивалів. От наприклад, винороб Біров Ернев, чиє вино я особисто дуже люблю і всім рекомендую, або Варга Іштван, який має сімейний дегустаційний зал та займається виноробством та виноградарством вже в другому поколінні.

DSC02275

Біров Ернев на фесливалі молодого вина та гусячих страв у м. Берегово

https://www.facebook.com/Varga-Családi-Szőlészet-Borászat-266299326889809/

DSC02290

Варга Іштван з дружиною Габріеллою на фестивалі молодого вина та гусячих страв у м. Берегово

Загалом, в Бене чимало цікавих та неординарних людей. І, що цікаво, у них  є час займатися улюбленою справою, на відміну від мешканців міст та мегаполісів. Також, це помітно щасливіші люди. Переконатися в цьому, думаю, ми зможемо вже протягом наступного, 2016 року, оскільки я планую взяти у них інтервʼю та розповісти широкому загалу про незвичайних мешканців звичайного села.

Доречі, про нас пишуть:

http://ua-reporter.com/novosti/78213

http://tourinform.org.ua/rest/vinni-pidvali-simyi-ursta-selo-bene

http://www.stejka.com/ukr/trip/vengerskaja_derevnja_bene_persiki_vino_i_palinka/

http://www.rbc.ua/styler/eda/znaydeno-ukrayini-kagor-letnemu-retseptu-1444917516.html

http://beregovo.today/NewsOpen/id_news_281323

http://cultua.media/ugorska-rezervacja-na-zakarpatt

179670_196478590378258_3703408_n

Бене і туристи

Туристів у Бене люблять. У нас є де жити, є що їсти і є чим себе зайняти. Щоправда, якщо Ви просто приїдете в село, нікого не попередивши, Ви ризикуєте лишитися і без вина, і без даху над головою, і без цікавих вражень. Чому так?

Люди в селі зайняті. Їм немає діла до проїжджаючих повз туристів, а їх у нас чимало. Тому, варто про свій візит попередити завчасно: зателефонувати і озвучити свої бажання. Не знаєте нікого? Телефонуйте мені! Мій номер та інші контакти – в шапці сайту. Я однозначно допоможу Вам оселитися в Бене, підкажу, де попити та поїсти, куди піти-поїхати і що побачити.

Що оглянути в Бене, напишу трохи згодом.

А наразі, закликаю Вас планувати свій відпочинок на Закарпатті так, щоб неодмінно потрапити в Бене і переконатися, що Бене то є добре!